Eduskunta

Ammatti / arvo: yrittäjä, rakennusmestari
Vaalipiiri: Savo-Karjalan vaalipiiri 01.03.2018–
Aiemmat vaalipiirit: Pohjois-Karjalan vaalipiiri 19.03.2003–21.04.2015


Toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 01.03.2018–
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 13.03.2018–
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 02.03.2018–
Tarkastusvaliokunta (jäsen) 01.03.2018–
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 01.03.2018–
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 02.05.2018–


Aiemmat toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Liikenne- ja viestintävaliokunta (jäsen) 02.04.2003–20.03.2007
Ympäristövaliokunta (jäsen) 02.04.2003–20.03.2007, (jäsen) 03.05.2011–29.06.2011
Puolustusvaliokunta (varajäsen) 09.09.2004–02.05.2007, (jäsen) 03.05.2007–19.04.2011, (jäsen) 30.06.2011–21.04.2015
Valtiovarainvaliokunta (varajäsen) 08.03.2006–20.03.2007, (varajäsen) 03.05.2007–19.04.2011, (varajäsen) 30.06.2011–21.04.2015
Hallinto- ja tarkastusjaosto (jäsen) 14.03.2006–20.03.2007
Maatalousjaosto (jäsen) 14.03.2006–20.03.2007, (Puheenjohtaja) 04.05.2007–19.04.2011, (Puheenjohtaja) 01.09.2011–21.04.2015
Sosiaali- ja työjaosto (jäsen) 14.03.2006–20.03.2007
Ulkoasiainvaliokunta (jäsen) 03.04.2007–02.05.2007, (jäsen) 22.09.2009–12.02.2010
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (varajäsen) 03.04.2007–02.05.2007, (jäsen) 01.03.2018–13.03.2018
Asunto- ja ympäristöjaosto (jäsen) 04.05.2007–19.04.2011, (jäsen) 01.09.2011–21.04.2015
Suuri valiokunta (jäsen) 16.04.2008–18.09.2009, (varajäsen) 03.05.2011–29.06.2011
Sosiaali- ja terveysvaliokunta (jäsen) 21.09.2010–22.10.2010
Tarkastusvaliokunta (varajäsen) 03.05.2011–29.06.2011
Hallinto- ja turvallisuusjaosto (jäsen) 01.09.2011–30.06.2013
Työ- ja elinkeinojaosto (jäsen) 01.07.2013–21.04.2015

Eduskuntaryhmä: Keskustan eduskuntaryhmä 01.03.2018–
Aiemmat eduskuntaryhmät: Keskustan eduskuntaryhmä 19.03.2003–21.04.2015
Tehtävät eduskuntaryhmässä: Keskustan eduskuntaryhmä (2. varapuheenjohtaja) 27.05.2010 –19.05.2011
Keskustan eduskuntaryhmä työvaliokunta (jäsen) 07.02.2008–03.02.2010
Keskustan eduskuntaryhmä työvaliokunta (2. varapuheenjohtaja) 27.05.2010–21.04.2015
Kansanedustajana: 01.03.2018–
Edeltäjä: Elsi Katainen /kesk


CV

Koko nimi:
Reijonen, Eero Juhani
Syntymäaika- ja paikka:
10.09.1947 Polvijärvi


Koulutus:

Ammattikoulu: puuseppä
Wärtsilän tekninen oppilaitos: tien- ja vesirakennuksen opintosuunta, rakennusmestari 1969, talonrakennuksen opintosuunta 1974


Työura:

Vastaavana mestarina eri yhtiöissä 1969–1977
Joen Rakennus Oy toimitusjohtajana 1978–1983
Rakennustoimisto Eero Reijonen Ky/Oy toimitusjohtaja/hallituksen puheenjohtaja 1984–


Kunnalliset luottamustehtävät:

Liperin kunnanvaltuusto 1985–
Liperin kunnanvaltuusto, pj 2001–
Liperin kunnanhallitus, pj 1992–1996


Muut luottamustehtävät:

Liperin Riistanhoitoyhdistys, pj
Rakennustoimisto Eero Reijonen oy, hallitus, pj
Pohjois-Karjalan Hiihto ry, pj
Suomen Hiihtoliiton johtokunta
VR –Yhtymä Oy:n hallintoneuvoston jäsen
Vuokatin urheiluopisto hallitus
Joensuun Rakennusmestarit- ja Insinöörit AMK Ry, pj 2000–2001


Arvonimet:

Rakennusneuvos


Sotilasarvo:

Majuri